Bugun...


MECLİS’TE SAROS İÇİN KOMİSYON KURULSUN TEKLİFİNİ AKP VE MHP REDDETTİ
Saros Körfezinin korunması için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

MECLİS’TE SAROS İÇİN KOMİSYON KURULSUN TEKLİFİNİ AKP VE MHP REDDETTİ
+ -
Reklam

Önerge üzerine CHP Grubunun görüşlerini açıklayan Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Saros Körfezi'yle ilgili bir Meclis araştırmasına ihtiyaç var. Neden mi? Çünkü dünyanın kendi kendini temizleyen ender körfezlerinden biri; bu nedenle, İYİ Partinin vermiş olduğu araştırma önergesini ve araştırma komisyonu kurulmasını destekliyoruz” dedi.

Konuşmasında Yayla, Mecidiye, Gökçetepe, Sazlıdere başta olmak üzere Saros kıyılarında yaşanan bozulma ve yağmaya dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

Yayla’da 9 dalgakıran yapamadınız

“Yayla'dan başlayalım, çok güzel bir sahil var. Yirmi senedir iktidarsınız, hazırladığınız projenin eksik olduğunu kabul ediyorsunuz, projesi belli 9 tane dalgakıranı yapamıyorsunuz. Yayla sahili berbat bir vaziyette. Bunları yapamayan iktidar neler yapabilir?

Mecidiye’de taş ocaklarına sürekli kapasite artırımı veriliyor

‘Mecidiye'de taş ocakları var, yenisini açmayacağız.’ diyorsunuz ama sürekli kapasite artırıyorsunuz. Rahmetli Erdin Bircan Vekilimiz Mecidiye'de taş ocaklarını anlata anlata ömrü vefa etmedi, onu da buradan saygıyla anıyorum.

Sahilleri halktan alıp yandaş vakıflara veriyorsunuz

Gökçetepe sahilini ‘TÜRGEV’ isimli vakfa verdiniz. Oraya bütün bakanlarınız geliyor, bütün milletvekilleriniz geliyor; özel yol yaptınız, halk oradan denize gidemiyor. Vakıf’ı ‘TÜGVA’ diye bir vakfa verdiniz -yine yandaş vakıf- soruyoruz soru önergemize cevap vermiyorsunuz, sözlü olarak söylüyorsunuz. ‘Evet, 7+13 yirmi yıllığına verdik.’

Şimdi Danişment sahilinde 48 dekarlık bir alanda yine buna benzer bir vakfın olmasın diye gerçekten mücadele ediyoruz.

Sazlıdere FSRU Katar gazını satsın diye doğaya karşı yapıldı

En güzel yerlerinden biri olan Sazlıdere sahiline de bilim karşı çıktı. Bakın, 14 bilim adamının karşıt raporu var. 7 kilometre ileride fay hattı var. Halk bir araya geldi, Saros Gönüllüleri'ni oluşturdu. Saros Gönüllüleri'nin arkasında halkla birlikte eylemler yaptık ama siz dinlemediniz, 10 bin ağacı kestiniz. Ne oldu? Katar'ın gazını satmak için orada çevre katliamını yaptınız.

Saros için bir meclis araştırma komisyonu ihtiyaç

Gerçekten Saros'da bir araştırmaya ihtiyaç var. Ne yapmak istiyorsunuz, neden siz yeşile karşısınız? Doların yeşiline hiç karşı değilsiniz ama doğanın yeşiline gerçekten karşısınız bunu anlamak mümkün değil. İnsanlar istemiyor, insanlar özgürce denize girmek istiyor; para vermesin, verirse de oradaki kamu kuruluşu var, ESTAB diye bir kuruluş var. Edirne'deki sahilleri koruyan bir birlik var, bu birlik oradaki tahribatları önleyebilir -kamu kuruluşu niteliğinde- herkes var, onu destekleyelim; hep birlikte sahillerimize çözüm üretelim.

Yayla'daki sahile bu 9 tane dalgakıranı yapmıyorsunuz, kıyı erozyonu oluşuyor. Yirmi sene önce insanlar yaklaşık 20 metre, 30 metre kumdan giriyorlardı. Belli işte yapılan bu liman yanlış yere yapılmış, ondan dolayı kıyı erozyonu olmuş. ‘Niye bu yapıldı?’ diye araştıralım, gelin, hep beraber Saroz'a gidelim. Neden siz buralarda bir şey arıyorsunuz, neden yandaş vakıflarınızı TÜGVA'yı, TÜRGEV'i buraya getirdiniz, amacınız ne? Herkes karşı çıkmasına rağmen, halk karşı çıkmasına rağmen, bilim, hukuk karşı çıkmasına rağmen bunları yapıyorsunuz.”
Kaynak: Ergene Gazetesi

Editör: Hasan GİRGİN

Bu haber 99 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI