Bugun...


Vatandaşların Can Güvenliği İçin Asansörler Denetleniyor
Vatandaşların can güvenliği için büyük önem taşıyan asansör denetimleri sürüyor. Mühürlenen asansörler kullanıma kapatılırken muayeneyi geçen ve revizyonu devam eden asansörler ilerleyen günlerde tekrar denetimden geçecek.

facebook-paylas
Tarih: 17-01-2020 14:20
Vatandaşların Can Güvenliği İçin Asansörler Denetleniyor
+ -

Çorlu Belediyesi ile asansörlerin yıllık bakım denetimi konusunda sözleşmesi olan AND Uluslararası Denetim ve Gözetim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., İlçemiz sınırları içerisindeki yapılara ait asansörlerin denetimlerine devam ediyor. 2019 yılı süresince 3679 adet asansörün yıllık periyodik denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetimi gerçekleştirilen asansörlerin %84’ünün güvenli olduğu belirlenirken %16’sının da tehlike arz ettiği tespit edilerek hizmet dışı bırakıldı. Kamu güvenliğine büyük önem verilerek uzman personeller tarafından denetlenen asansörlerin 2018 yılında kullanılabilirlik oranı %64 iken 2019 yılında bu sayı %84’e yükselmiştir.

Eksikliklerin Giderilmesi İçin 60 Günlük Süre

Yönetmelik gereği, asansör yıllık kontrolüne yetkili bakımı üstlenen firmanın da eşlik etmesi gerekmektedir. Kontrol sonucu, asansörde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edecek eksik ve kusurların tespit edilmesi halinde asansöre kırmızı veya sarı etiket verilmektedir. Kırmızı etiketli asansörlerde periyodik muayene raporunda belirtilen eksikliklerin ve kusurların altmış gün içerisinde giderilerek yeşil veya mavi etiket alınması gerekmektedir. Belirtilen altmış günlük süre eksikliklerin giderilmesi için verilmiş olup bu süre zarfında asansör kesinlikle kullanılmamalıdır.

‘Aylık ve Yıllık Bakımlar Yapılmalı’

Asansörlerin aylık bakımlarının yapılmasının önemini vurgulayan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Vatandaşlarımızı önemsiyor ve onların can güvenliğine önem veriyoruz. Yeşil veya mavi etiketi olmayan asansörleri kullanmamaları konusunda tüm halkımıza bir kez daha uyarıda bulunmak istiyorum. Asansör yıllık kontrolü için AND Uluslararası Denetim ve Gözetim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.'ne müracaatta bulunabilirsiniz. Can güvenliğiniz için asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin." şeklinde konuştu.
Kaynak: Ergene Gazetesi

Editör: Hasan GİRGİN

Bu haber 180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI