• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Söz Var, İcraat Yok!

ABONE OL
28 Kasım 2019 14:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na AKP iktidarının 2014 yılında sözün verdiği 20 bin kişilik Stadı sorarak, “Bütçenizde Trakya ile ilgili hiçbir şey yok. Hani stat yapacaktınız?” diye sordu. Bakan Kasapoğlu tarafından Aygun’un sorusuna verilen yazılı yanıt, 2020 bütçesinde deyeni stat konusunda hiçbir yatırım olmadığını ortaya koydu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “2014 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde Tekirdağ’a 20 bin kişilik stat yapacağını açıkladı. Ondan sonra Davutoğlu, 2015 yerel seçiminde yine söz veriyor ama aynı şekilde suya yazılmış ki stat falan yok. Bütçede Tekirdağ’a ne var?” sorusunu yöneltti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bu soruya yazılı olarak verdiği yanıtta;  2018-2019 yılları arasında Tekirdağ Namık Kemal Stadı Bakım Onarımı ile Futbol Sahası Zemin Yenilenmesi konularında yatırım yapıldığını belirtti.  Tekirdağ’a 2018-2019 yıllarında 19 kalemde 51 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını söyleyen Kasapoğlu, 19 Kasım 2019 tarihinde imzalanan protokol ile37 kalemde 126 milyon 720 bin TL tutarında daha yeniyatırım yapılmasının planlandığını açıkladı.

Kasapoğlu’nun Vekil Aygun’a verdiği yanıtta, 20 bin kişilik yeni stat konusunda ise hiçbir açıklama yapılamadı.

“ÖĞRENCİNİN YURT SORUNU”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Tekirdağ’da öğrencilerimizin yurt sorununun çözümü için ne yapacaksınız? En çok öğrencilerimizin yurda yerleştirilmesi için bizden referans isteniyor” dedi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bakanlığımız yurtlarında barınmak için müracaat eden öğrencilerimizin tamamının yurtlarımıza yerleştirilmesi asli görevimiz olup, 2019-2020 eğitim öğretim dönemi için Bakanlığımıza 417 bin 301 öğrencimiz yurtlarında barınmak için müracaat etmiş, bu öğrencilerin 315 bin 668’i (yüzde 75,64) yurtlarımıza yerleştirilmiştir” dedi.

TEKİRDAĞ’DA ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 24’Ü YURTLARA YERLEŞTİRİLEMEDİ!

Kasapoğlu, bu yanıtıyla öğrencilerin yüzde 24’ünün ise yurtlara yerleştirilemediğini itiraf etmek zorunda kaldı.

2019 yılında yatırım ve kiralama yoluyla 37 bin 276 yatak kapasiteli 53 yurdun hizmete açıldığını belirten Kasapoğlu, yıl sonuna kadarda  yatırım ve kiralama yoluyla 1700 yatak kapasiteli 4 yurdun daha hizmete açılacağını kaydetti.

Kasapoğlu, 2020 yılında yatırım ve kiralama yoluyla 97 bin 495 yatak kapasiteli 114 yurdun hizmete açılacağını bildirdi.

“BU AÇIKLAMALARIN TAKİPÇİSİYİM”

Bu sözlerin takipçisi olacağını vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Aygun, Malkara’da yaşanan yurt sorunlarına işaret etti. Aygun, Malkara’daki meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin kaldığı Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nun kapatılarak buradaki öğrencilerin 40 km uzaklıktaki Hayrabolu’daki yurtlara yönlendirildiğine işaret ederek, “Bu öğrenciler okula gitmekte büyük sıkıntılar yaşıyor. Kapatılan yurt neden açılmıyor. Öğrenciler her gün 40 kilometre gitmek zorunda kalıyor. Yazıktır, günahtır” diye tepki gösterdi.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.