• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  • ERGENE GAZETESİ
  • Çorlu Doğu Türkistan'daki Çin zulmü kınamak için toplandı.

Çorlu Doğu Türkistan'daki Çin zulmü kınamak için toplandı.

ABONE OL
14 Aralık 2019 20:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Burada bir konusma yapan, Doğu Türkistan sürgün hükümeti Cumhurbaşkan Yardımcısı Yusuf Baltacı ,Mazlumlara sahip çıkan Türkiye, bize de sahip çıksın.  Biz kardeşiz. Sizden Allah razi olsun dedi.
Tertip heyeti Başkanı Murat Vakitçi yaptıği basın açıklamasında şunlara değindi.
Kıymetli Basın mensupları, kıymetli kardeşlerim.
Bugün burada,
Zulmü alkışlamayanlar,
Zalimi asla sevmeyenler,
Bir düşüp bin ayağa kalkanlar,
İnsaf, izan, vicdan sahibi, sıradağlar gibi omuz omuza duran yürekler var.
Ve bizler Trakyanın doğan güneşi, Tekirdağın incisi Çorlumuzdan haykırmak için buradayız.
Kıymetli kardeşlerimiz.
Aralık ayı denildiği zaman akıllara “İnsan Hakları” gelmektedir. Daha 3 gün önce kutlanan insan hakları günü, insan hakları ihlal günü olmuştur.
İnsan hakları denildiğinde de yine akıllara; tüm insanlığın ihtiyaç duyduğu en hayati kavram olan ”ADALET” gelmektedir. Binlerce yılın bilgeliği bize şunu öğretti ki; adalet devletin temeli ve özüdür. Adaletten ve hukuktan saptığımız ölçüde kendimizi bir belirsizliğe ve karanlığa mahkûm ediyoruz demektir.
Yine insan hakları kutlamaları yapılırken Çin Hükümetinin haince, teröristçe, vahşice uyguladığı asimilasyon ve âdeta soykırım uygulamaları yürekleri sağlamaktadır.
Bunlarda bırakın hakkı hukuku insanlık bil kalmamış durumdadır.

Yetmiş yıldır Çin kontrolü altında bulunan ve Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklükte yüzölçümüne sahip olan Doğu Türkistan’da da Müslümanların durumu içler acısıdır.
Doğu Türkistan’da büyük bir trajedinin yaşanmaktadır. 40 milyon Müslümanın yaşadığı Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslümanın toplama kamplarında çeşitli işkencelere maruz kalmaktadır.

Zalim Çin yönetiminin “Kardeş Aile Programı ” adı altında her aileye bir Çinli erkek bulundurma zorunluluğu ile ailelerin namusu çiğnenmektedır.
En temel hakları olan seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınmaktadır.
Sadece bir çocuk hakkı verilmekte, gençler çinlilerle evlenmeye zorlanmaktadır. Adeta kardeşlerimiz kendi vatanlarında açık ceza evlerinde tutulmaktadır.
Sokaklarda Çinli askerler elleri tetikte etrafa dehşet saçmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası’nın 36. maddesindeki ”Her Çin vatandaşı dinî inanç ve hürriyete sahiptir. Devlet normal vatandaşların dini faaliyetlerini korur” şartına rağmen, Çin idaresi tarafından Uygur Türklerinin İslam dinini öğrenme ve ibadet haklarına zorbalıkla kısıtlamalar getirilmiştir. Uygur gençleri arasında dinsizliğin yaygınlaştırılması için özel gayretler sarf edilmektedair. Kâğıt üzerinde devlet güvencesi altında olan din ve ibadet hürriyeti yöneticiler tarafından engellenmektedir.

Ailelerin çocuklara dinî eğitim vermeleri yasaktır. Hac ibadetine kısıtlamalar getirilmiştir. Hacca giden devlet memurlarının işine son verilmektedir. Nitekim okullara 200 metreden yakın olan camiler, Kur’an kursları, medreseler kapatılarak dinî kitaplar yakılmış, âlimler ve Uygur aydınları tuq.

Bizler bugün burada, Trakya’dan, Tekirdağ’dan, Çorlu’dan bir ses veriyoruz.
Bu insanlık dramını lanetliyor ve kınıyoruz. Bugün burada Çin mallarına boykot uygulama çağrısı yapıyoruz.
Tüm mazlum coğrafyaların umudu, Türkiyemizda, boykotumuz önemlidir. Devletimizin de, zalim Çin yönetimine karşı net bir tavır sergilemeye davet ediyoruz. Zalim Çin yönetimine karşı mücadele verenlerin de terörist ilan edilmesi yanlışından da biran evvel dönülmesini tavsiye ediyoruz.
Yeryüzünde huzur ve barış isteniyorsa, tüm mazlumların ve tüm mazlum coğrafyaların kurtuluşu isteniyorsa, mutlaka ama mutlaka istisnasız, tüm İslam ülkeleri, ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve İsrail güdümünden uzak politikalar üretmek zorundadır. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, islam Birliğinin kurulmasından geçer.”
Kıymetli kardeşlerimiz.
Zulüm arayan, Mazlum arayan, soydaş arayan, dindaş arayan, gardaş arayan, insan arayan DOĞUTÜRKİSTAN’A baksın.
Kardeşine sahip çıksın.
Çin mallarını boykot et.

Bugün zulme sessiz kalanlar şunu unutmasınlar ki zulüm ebedi olamaz, kötülük mutlaka hüsrana uğrayacaktır.”
Ve Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktır.
Zalimler için yaşasın cehennem.

Katılımlarınızdan dolayı
Teşekkür ediyoruz Allah razi olsun. 
Mazlumlar için yapılan duayla son bulan eyleme,
Saadet Partisi Tekirdağ il Başkanı Feti Pehlivan, SP Çorlu ilçe Başkanı Aytuğ Aslan, Akparti Ergene ilçe Başkanı Cem Karaca, YRP Çorlu ilçe Başkanı Hamit Hamitoğlu, Memur-sen, ihh, Anadolu Gençlik Derneği, BBP, Alperen Ocakları, Müsiad, MGV, Zonguldaklılar Derneği, Sinoplular Derneği, Konyalılar Dernegı, ilim Yayma Cemiyeti, imam hatipliler Derneği, bir çok STK ve vatandaşlar katıldı 

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.