• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Ergene’de Atatürk Evi’nin Temeli Atıldı

ABONE OL
9 Aralık 2019 16:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019 yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı Başarılı Asil Projeler arasında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 1.seçilen Ergene Atatürk Evi Projesinin Ergene’de temel atma programı gerçekleşti. Programa Ergene Kaymamı Mehmet Emin Taşçı, Ergene İlçe Jandarma Komutanı Özgür Dehli, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ergene Belediye Başkan Yardımcıları, Hülya İnci, Ayça Albayraktar, Yüksel Baydarlı ve Mehmet Cebeci, , Siyasi Parti temsilcileri, Ergene Belediyesi Meclis üyeleri, Dernek ve Oda Başkanları, Mahalle Muhtarları, Basın mensupları ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Ergene Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı İşbirliğinde yürüttüğümüz Atatürk Evi Projemizin temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.” Sözünden hareketle attığımız her adımda, yaptığımız her işte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan yürümeye devam ediyoruz.Bu amaçla Ergene Belediyesi olarak bir büyük projeyi daha hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu sizlerle beraber bugün burada yaşıyoruz.Sevgi kenti Ergenemizde, doğal güzelliklerin yanında kültürel tanıtım ve turizme büyük katkısı olacağını düşündüğümüz, kentimizin sembolü haline gelecek olan, Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir ölçüleriyle aynısı olan Atatürk Evi Projesi ile Atamızın aziz hatırasını da yine yaşatmış olacağız.Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından alanında birinci seçilen Atatürk Evi projemiz tamamlandığında yalnızca bir bina olarak kalmayacak, mekânsal canlandırmalar ve balmumu heykeller ile yaşayan bir Atatürk Evi haline gelecektir.Projenin devamında Türkiye mozaiği olan Ergenemizde Göç Anıtını yaparak Balkanlardan ve Anadolu’dan ilçemize etmiş kıymetli vatandaşlarımızın da anısını yaşatacağız.“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” Şiarıyla çıktığımız hizmet yolunda, gece gündüz demeden Ergeneli vatandaşlarımızın geleceği için çalışmaya devam ediyoruz. Altyapı ve üstyapı projelerimiz ile bu hizmet kervanının devamının geleceğinin sözünü de siz değerli katılımcılar huzurunda veriyoruz.Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bizlere armağan ettikleri Türkiye Cumhuriyetinin her daim koruyucusu, gözeteni ve yılmaz bekçileri olacağız.Projemizin bir kez daha hayırlara vesile olmasını diliyor, bugün bizleri yalnız bırakmayarak aramıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dua okunarak kurban kesimi gerçekleşti. Protokol üyelerinin kurdele kesiminin ardından hep birlikte butona basılarak Ergene Atatürk Evi’nin temeli atıldı. Temel atma programının ardından ikram dağıtımının yapılmasıyla program son buldu.

Ergene Atatürk Evi projesi orjinal Selanik’teki evin planına sadık kalmak kaydı ile yapılmakta olup, mekânsal canlandırmalarda tamamen Atatürk’ün hayatı kronolojik olarak anlatılması hedeflenmektedir.Ergene Atatürk Evi Projesi ile Atatürk’ün Selanik’te yer alan doğduğu ve 7 yaşına kadar da Annesi Zübeyde Hanım ve Babası Ali Rıza Efendi ile yaşadığı evin mimari açıdan replikası yapılacak.Mimari plan ve ölçülerine sadık kalmakla birlikte yaşayan müze anlayışımıza uygun olarak evin kullanım alanlarında istenilen temada anlatım sağlanacak. Atatürk Evi zemin kat,1. Kat ve 2. Katolmak üzere üç kattan ibaret olup toplamda 318,24 m2’dir.Her katın orta bölümünde sofa yer alır. Sofanın sağ ve sol taraflarında da aynı aksta oda (yaşam alanı) bulunmakta olup toplamda 3 adet sofa,6 adet oda, mutfak ve banyo-wc mahali bulunmaktadır.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.