• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  • ERGENE GAZETESİ
  • Helvacıoğlu Eski Gelibolu Caddesi’nin De Yenileceği Müjdesini Verdi

Helvacıoğlu Eski Gelibolu Caddesi’nin De Yenileceği Müjdesini Verdi

ABONE OL
21 Aralık 2019 01:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kunduracılar Çarşısı’nın İçme Suyu ve Kanalizasyon Altyapı İhalesi’nin sözleşmesi, Başkanlık Makamı’nda saat 13.00’te başlayan törenle, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve ihaleyi alan Karcil İnşaat Hafriyat Firmanın Yetkilisi Sedat Budak’ın imzalarıyla gerçekleştirildi.

Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, Destek Hizmetleri Müdürü Erhan Başaran ve ilgili teknik personelin katıldığı sözleşmede konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,  “Kunduracılar Çarşımızın tarihi dokusuna kavuşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan alacağımız hibemizi kesinleştirdik. O ihalemiz de Ocak ayında gerçekleşecek. Önce altyapıyı hazırlamamız lazım. Altyapı ihalemizde işimizin süresi 70 gün ancak ihaleyi alan firmamız hava şartları da elverirse 20 günde işini bitirecek. ” dedi.

Kunduracılar Çarşısı’nda 1950’lerden kalma bir içme suyu hattı olduğunu belirten Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran da şunları aktardı: “Bu bölgede profesyonel sayılabilecek bir kanalizasyon hattı ise ne yazık ki bulunmuyor. Çarşının tarihi dokuya kavuşması öncesinde alandaki tüm gerekli altyapı işlerini tamamlayacağız.”

Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır da ihalenin %45’lik kırımla 187 bin 925 TL’ye ilgili firmaya kaldığını aktardı.

Altyapı işi bittikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan hibe ile Kunduracılar Çarşısı’nın tarihi dokusuna kavuşturulmasını amaçlayan projeye başlayacaklarını belirten Helvacıoğlu, “Bakanlığımızdan 1 milyon TL’lik hibe aldık. Bu hibede emeği geçen Çevre Şehircilik Bakanlığımızın, Bakanımız başta olmak üzere tüm ilgililerine Keşan halkı adına çok teşekkür ediyoruz. Bu hibenin kazanılmasında emeği olan AK Parti Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’a da çok teşekkür ediyoruz. Kunduracılar Çarşısı projemiz tamamlandığında tarihi özelliği olan sanatsal bir çarşı olacak. Keşan’a çok güzel bir çarşı kazandıracağız. Yaptığımız çalışmalar Keşan’a hayırlı olsun. Keşan yenilenmeye devam edecek. Keşan’da ticari hareketlenme devam edecek. Keşan hak ettiği yere gelecek. Keşan Trakya’ya örnek, Türkiye’de de önder olacak. 2020 yılında Keşan’ın gelişimiyle ilgili çok güzel gelişmeleri halkımızla birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

Mustafa Helvacıoğlu, açıklamasının sonunda, Mart Ayı’nın sonunda da Eski Gelibolu Caddesi’nin eski kimliği ile Edirne Valiliği’nin desteğiyle yenileneceği müjdesini verdi.

Açıklamaların ardından firma ile karşılıklı sözleşme imzalandı.

Sözleşme töreninden sonra basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Helvacıoğlu, Keşan’a TOKİ tarafından toplu konut yapılması konusundaki gelişmelerle ilgili sorulan soruya şu yanıt verdi: “ TOKİ tarafından 100 bin konutla ilgili Edirne’ye 210 tane, Lalapaşa’ya da 90 adet konut yapılacak. Keşan Belediyesi’nin TOKİ’yle kentsel dönüşüm anlamında çalışması var. Bunun içinde de 1000’e yakın konut var. TOKİ’ye bu konuda yer teslimi ile ilgili çalışma hazırlıyoruz. Vekilimizle birlikte TOKİ’ye gideceğiz. Dönemimizde en kısa zamanda TOKİ Keşan’a ev yapacak. Bunun dışında belediye olarak TOKİ modeliyle 200-250 adet yılbaşından sonra kooperatif modeliyle BELKOOP, ATAKENT gibi bir sistemle kendi arazimize konut yapımı çalışmasını da başlatacağız. Sosyal konut anlamında, orta gelir anlamında ve dar gelirliler için ilçemize evler kazandıracağız.”

TOKİ’nin Edirne’ye ilerleyen dönemde de konut yapımına devam edeceğini ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan olarak hedefimiz en az 1000 konut. Bunu TOKİ’yle, Kentsel Dönüşümle ve kendi imkanlarımızla kademe kademe gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu, Kent Müzesi’ndeki gelinen son durum hakkında yöneltilen soruya da şu yanıtı verdi: “Vekilimiz Fatma Hanım bütçe çalışmalarından dolayı Meclis’te yoğun şekilde çalışıyor. Kaymakamımız da seminerde. Hepsi Keşan’a geldiğinde Kent Müzesi yerimizi resmi olarak teslim alacağız. 2022’de Keşan’ın Kurtuluş Bayramı’nda, 100. Yılda Keşan kent müzesine kavuşacak.”

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.