• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

TBBD'den Rumeli-Tekirdağ Göç Çalıştayı

ABONE OL
18 Aralık 2019 20:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Tarih Bilinci Derneği Başkanı Hüseyin Bayol, “Balkan ülkelerinden Tekirdağ’a gerçekleşen göç hareketlerinin tarihsel derinine inerek, akademik temelli bir çalıştayla Tekirdağ’a hacimli bir eser kazandırmayı umuyoruz” dedi.

22 AKADEMİSYEN’İN ANALİZLERİ

Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği ve Namık Kemal Üniversitesi’nin işbirliğinde Balkan ülkelerinden Tekirdağ’a gerçekleşen göç hareketlerinin tarihsel gelişimi, ekonomik, sosyal ve psikolojik içerikli analizleriyle 22 akademisyenin katılımlarıyla “Rumeli-Tekirdağ Göç Çalıştayı” düzenleniyor. 23 Aralık 2019 günü Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda saat:10.00’da başlayıp üç oturumda düzenlenecek olan çalıştayda,  Trak  Göçleri, Türkiye’de Göç Çalışmalarının Gelişimi, Edebiyatımızda Rumeli Göçleri ve Sonuçları, Türk İstiklal Savaşı’na Bulgaristan Türklerinin Katkıları, Göç Olgusunun Kavramsal Analizi ve Tarihselliği, 19. Yüzyılda Yunanistan’dan Osmanlı Devletine Göçler ve Yaşanmış Göç Hikayeleri konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirilecek.

AÇILIŞI TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP YAPACAK

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un da katılarak açılış konuşmalarını yapacağı çalıştayla ilgili bilgilendirmede bulunan Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol, Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği olarak kuruldukları günden itibaren düzenli olarak kamuoyu yararına bir çok konferans, panel, anma programı düzenlediklerini hatırlatarak, “100. Yılında Balkanlar,” “Çanakkale Yaşanmış Hikayeler” ve “Tekirdağ Şehir ve Kültür” Sempozyum çalışmalarıyla ilimizi tanıma ve tanıtma, kültürel mirasını koruma bilincinin oluşmasını, Tekirdağ şehir kültürünü toplumumuza kazandırmayı amaçladık.  “Tekirdağ Şehir ve Kültür” serili sempozyumlarımızı kitaplaştırarak geleceğe, bugünün insanları olarak  tarihi bir kaynak sağladık.” dedi.

“TEKİRDAĞ’A HACİMLİ BİR ESER KAZANDIRIYORUZ”

Tarih Bilinci Derneği olarak bu yıl da “Rumeli-Tekirdağ Göç” çalıştayını gerçekleştirmek üzere hazırlıkları tamamladıklarını vurgulayan Hüseyin Bayol, “Balkan ülkelerinden Tekirdağ’a gerçekleşen göç hareketlerinin tarihsel derinine inerek, akademik temelli bir çalıştayla Tekirdağ’a hacimli bir eser daha kazandırmayı umuyoruz. Bu eserimizin de gelecek nesillere önemli kaynak sağlayacağını ümit ediyorum. Konuya duyarlı tüm tarihsever vatandaşlarımızı çalıştayımıza davet ediyorum.” diye konuştu.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.