• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  • ERGENE GAZETESİ
  • Yüceer: “Engelliler 2020’ye girmeden atama daha bekliyor”

Yüceer: “Engelliler 2020’ye girmeden atama daha bekliyor”

ABONE OL
3 Aralık 2019 20:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Yüceer, 2020 yılına girilmeden engelli memur ataması yapılması çağrısında bulundu.

Yüceer açıklamasında şunları ifade etti:

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde herkes için engelsiz bir Türkiye diliyorum.

Engelsiz bir Türkiye için yapılacaklar bellidir.

Engellilerin eğitime, sosyal yaşama ve çalışma hayatına katılımının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, sağlık ve bakım hizmetleri ile adalete erişimleri kolaylaştırılmalıdır.

Elbette engelli yurttaşlarımıza ve ailelerine yönelik sosyal yardımlar arttırılarak devam etmelidir. Ancak engellilerin sorunlarının tek başına parasal yardımlarla çözülemeyeceği açıktır. Çünkü engelliler, muhtaç vatandaş değil eşit vatandaş olarak kabul edilmek istiyorlar.

Sokakların, caddelerin, toplu taşım araçlarının, başta okullar ve sağlık kurumları olmak üzere, tüm kamu binalarının engelli yurttaşlarımız için uygun hale getirilmesi lazım.

İktidar, çalışabilir durumda olan engelli yurttaşlarımızın iş talebine de artık kulaklar tıkamamalıdır.

Kamuda var olan 7 bini aşkın engelli memur açığı ve 4 bin 500’ü aşkın engelli işçi açığı derhal yeni alımlarla kapatılmalıdır.

E-KPSS’de başarılı olan ve bir buçuk yılı aşkın süredir atama bekleyen engellilerin sesi duyulmalı, 2020’ye girmeden engelli memur ataması yapılmalıdır.

Engelli çalıştırma zorunluluğu bulunan özel sektöre ait işletmelerde 20 bine yaklaşan engelli personel açığının kapatılması için gerekenler yapılmalıdır.

Kamu başta olmak üzere engelli istihdamını arttıracak yeni tedbirler alınmalıdır.

Bunlar elbette ki yeterli değildir. Engellilerin hayatın her alanında aktif ve etkin bireyler olarak yer alması için iktidar ve yerel yönetimler başta olmak üzere herkese görev düşmektedir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bu sorunların ve çözüm yollarının tartışılmasına vesile olmasını diliyor, tüm engelli yurttaşlarımıza saygılarımı sunuyorum.

Birlikte başaracağız, engelleri birlikte aşacağız. 

 

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.