• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  • ERGENE GAZETESİ
  • Avrupa’dan Çorlu’ya ‘Yılın Partner Şehri’ Ödülü

Avrupa’dan Çorlu’ya ‘Yılın Partner Şehri’ Ödülü

ABONE OL
26 Şubat 2020 22:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe) tarafından demokratik katılımı yerel düzeyde güçlendirme amacıyla organize edilen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda (European Local Democracy Week-ELDW) Çorlu’muz, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında bulunan ve geçmiş dönem ‘12 Yıldız Avrupa Şehri’ unvanı olarak anılan ‘Yılın Partner Şehri’ büyük ödülünü kazandı. Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen törenin bu yılki teması ‘Yerel Demokrasi: Güven İnşa Etmek’ olarak belirlendi. Ödül, Çorlu Belediyesi adına törene katılan Başkan Yardımcımız Güner Çetin’e takdim edildi.

Projeler Düzenli Olarak Raporlandı

ELDW’ye 2019 yılı başında başvuruda bulunan belediyemizin yıl içerisinde düzenlenen etkinlikleri ve projeleri uygun olarak raporlandı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi genel merkezine düzenli aralıklarla gönderildi. Belediyemiz, Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konulan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi’ne (Covenant of Mayors) imza attı. Ardından Aces Europa 2020 Spor Kenti seçilen kentimiz son olarak Yılın Partner Kenti unvanını kazandı. Ülkemizin uluslararası düzeyde yürütülen AB ile ilişkilerine katkıda bulunmasının yanı sıra Çorlu’muzun adının tüm dünyaya duyurulması bakımından da bu başarıların her biri büyük önem taşıyor.

‘Gurur Duyuyoruz’

Ödülü Çorlu Belediyesi adına kabul eden Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Güner Çetin, “Yıl içinde yenilikçi projeler üreterek Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından verilen ‘Yılın Partner Şehri’ ödülünü kazandık. Çorlu’muz adına gurur duyuyoruz. Vatandaşlarımız adına çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Nedir?

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından 2007 yılında başlatılan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası, 15 Ekim 1985 tarihinde imzalanan Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nı hatırlamak için her sene aynı hafta içerisinde gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanmaktadır. Yerel demokrasinin geliştirilmesi amacıyla Avrupa çapında çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Amaç, Avrupa şehirlerinde ve bölgelerinde vatandaş katılımını bir araç olarak kullanarak, demokratik ve kucaklayıcı bir toplum oluşturulmasıdır. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın bu yılki teması ‘Yerel Demokraside Güven İnşa Etmek’ olarak belirlenmiştir.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.