• HABERLER
 • SERVİS 1
 • SERVİS 3
 • FİNANSİF
 • İNTERAKTİF
 • HESAP
 • DİĞER
 • ERGENE GAZETESİ
 • Okumak İçin Daha Fazla Işığa İhtiyaç Duyuyorsanız, Dikkat! Sizde Katarakt Başlangıcı Olabilir.

Okumak İçin Daha Fazla Işığa İhtiyaç Duyuyorsanız, Dikkat! Sizde Katarakt Başlangıcı Olabilir.

ABONE OL
3 Şubat 2020 16:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KATARAKT NEDİR?

Katarakt, göz bebeğinin hemen arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin zamanla saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir ifadeyle görmemizin sanki buğulu bir camdan bakılıyormuş gibi bozulmasıdır.

KATARAKT SIK GÖRÜLEN BİR HASTALIK MIDIR ?

Katarakt, dünyada olduğu gibi ülkemizde de 50 yaşın üstünde önlenebilir körlüğün en önemli ve en sık rastlanan sebebidir.

KATARAKT NEDEN DOLAYI OLUŞUR ?

Kataraktın en sık sebebi yaşın ilerlemesidir.

Ayrıca;

 • Şeker hastalığı
 • Göze alınan fiziksel travmalar
 • Göz tansiyonu ve üveit gibi göz hastalıkları
 • Uzun süreli kortizon tedavisi almak
 • Radyasyona maruz kalmak gibi sebepler de katarakt oluşmasına sebep olabilir.

Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir. Doğumsal kataraktlarda en önemli etken annenin hamilelikte geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlardır.

KATARAKT HANGİ ŞİKAYETLERE YOL AÇAR ?

 • Görmede ilerleyici azalma
 • Işığa karşı hassasiyet (göz kamaşması)
 • Okuma zorluğu
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma veya sararma
 • Gece görüşünde bozulma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi

KATARAKTIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ? AMELİYAT DIŞINDA BiR VAR MIDIR ?

Katarakt, gözlük veya ilaç kullanılarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir ve kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt dışında görmeyi azaltan bir durum yoksa, katarakt ameliyatı yapılan göz eski görme kabiliyetine tekrar kavuşmaktadır.

KATARAKT AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Günümüzde katarakt ameliyatları modern tekniklerin gelişimi ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak yapılmaktadır.

Katarakt tedavisi, mikrocerrahi gerektiren çok önemli bir ameliyattır. Hastanemizde katarakt ameliyatları FAKO yöntemiyle (halk arasında lazer olarak biliniyor) ve dikişsiz olarak yapılmaktadır. Bu yöntemde göz içine 2.2 ila 2.8 mm’ lik kesi yapılarak girilir. Saydamlığını kaybetmiş göz merceği, ultrasonik ses dalgaları yayan özel bir cihazla göz içerisinde parçalanarak temizlenir. Yapay ve katlanabilir özellikte mercek göz içine yerleştirilir. Kesi yeri küçük olduğu için dikiş atmaya gerek duyulmaz.

Ameliyat süresinin kısa olması, görsel sonuçlarının iyi ve iyileşme süresinin kısa olması FAKO yönteminin en önemli avantajlarıdır.

Ameliyatı yapan doktorun deneyimi, ameliyathane şartları, kullanılan cihazlarının modernliği ve göz içine konulan suni merceğin kalitesi ameliyatın başarısını doğrudan etkiler. Kalitesiz malzeme kullanılarak yapılan ameliyat sonucunda gözde ciddi sorunlar oluşabilir.

AMELİYAT NE KADAR SÜRÜYOR?

Ameliyat süresi kataraktın yoğunluğuna ve tipine göre değişmekle birlikte ortalama 15-30 dakika sürmektedir. Ancak ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrası dinlenme süreleri dahil olmak üzere ortalama 3 saati hastanemizde geçirmeniz gerekmektedir.

KATARAKT NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİDİR?

Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur. Katarakt belli bir evreye ulaştığında ve hastanın görmesini rahatsız edici düzeyde engellediği zaman (okuma güçlüğü, televizyon izleme güçlüğü, araba kullanmada zorluk) ameliyat edilmelidir.

Bazen şeker hastaları gibi göz dibinin net olarak izlenmesi gerektiği durumlarda, bazen de göz tansiyonu ile birlikte kataraktın olduğu durumlarda ameliyata daha erken evrelerde karar verilebilir.

KATARAKT AMELİYATINI GECİKTİRMENİN BİR ZARARI VAR MIDIR?

Kataraktı çok ilerlemiş ve ameliyat olmayı geciktirmiş hastalarda ameliyatta problem çıkma ihtimali daha fazladır ve ameliyat süresi de daha uzundur.

KATARAKT AMELİYATINDAN SONRA HASTANEDE YATMAK GEREKiR Mi?

Ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmiyor, ancak ertesi gün sabah kontrol için gelmeniz gerekiyor.

KATARAKT AMELİYATI SONRASINDA NE  KADAR SÜRE İLE İLAÇ KULLANILIR ?

Ameliyat sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile steroidli ve antibiyotikli damlalar günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1.gün 1.hafta ve 1.ayda (gözlük muayenesi ile beraber) yapılır.

HASTANIN İKİ GÖZÜ DE AYNI GÜN AMELİYAT EDİLEBİLİR Mİ ?

Enfeksiyon ihtimali sebebiyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmamaktadır. Eğer diğer gözde ameliyat olacaksa bunun için en az 2 gün beklenmektedir.

AMELİYATTAN NE KADAR SÜRE SONRA BANYO YAPILABİLİR?

Ameliyattan bir hafta sonra duş yapabilirsiniz ancak gözünüzü ovuşturmamaya özen göstermelisiniz. 

KATARAKT AMELİYATINDAN SONRA GÖZLÜK KULLANMAK GEREKİR Mİ ?

Ameliyat sırasında göze takılan tek odaklı (monofokal) mercek sayesinde uzak görme net şekilde ayarlanır, hastaların büyük bir çoğunluğu uzak için gözlük ihtiyacı duymazlar.  Ancak yakını görmek için gözlük kullanmak gerekir. Eğer hasta tarafından tercih edilirse ameliyat sırasında göze çok odaklı (multifokal) mercek takılabilir ve hastanın yakını görmek için gözlük kullanması gerekmez.

KATARAKTAN SONRA YAKINI GÖREBİLİR MİYİM ?

Artık Katarakt ameliyatı ile birlikte yakını görmek,Akıllı mercek sayesinde ise  uzak-yakın –orta mesafeleri gözlük ihtiyacı duymadan görmek mümkündür.

Katarakt ameliyatı,modern tekniklerin gelişmesiyle  iğnesiz,ağrısız,genel ve lokal anestezi olmadan yapılmaktadır.Atopik anestezi altında (damla anestezi),ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir.Hasta,yarım saat sonra evine dönebilmektedir.Burada merceğin önemi büyüktür.Ayrıca hekimin tecrübesi operasyon başarısının en büyük etkenidir. Son teknolojik yöntem olan Fako yöntemi ,halk arasında bilinen lazer yöntemi ile yapılmaktadır.Önce özel bilgisayar yöntemiyle gözün içine yerleşecek mercek tespit edilir,daha sonra teknolojik cihazlarla operason yapılmaktadır.Burada kullanılan cihazlar ,yapay merceğin kalitesi,seçilmesi ve yerleştirilmesi çok önemlidir.Saydamlığı bozulmuş olan göz merceğinin ,doğal merceğin yerine geçen göz içi mercek seçimi operasyonun başarısında belirleyici  faktörlerden biridir.Katarakt yanı sıra yakın-uzak ve orta mesafedeki görme kusurlarına  çözüm getirmektedir.Göz içi,tek odaklı(monofokal),çift odaklı (bifokal),ve son olarak ileri teknolojik üç odaklı (trifokal) olmak üzere 3 mercek çeşidi vardır.Bu teknoloji ile hastalar gözlük olmadan uzak-yakın ve orta mesafeleri görerek hayatlarını sürdürebilirler ve genelde gözlük kullanmak zorunda kalmazlar.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.