• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Bakanlıktan İran’dan Karpuz İthalatına Onay!

ABONE OL
4 Nisan 2020 14:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında çıkan Cumhurbaşkanı kararı ile 31 Mayıs 2020 tarihine kadar sıfır gümrüklü 100 bin ton pirinç ithal edileceğine işaret eden Aygun, “Aynı gün çıkan karar ile melas ve ayçiçeği yağı için de ithalat kararı alınmıştır. Şimdi de İran’dan karpuz ithal etmek için harekete geçtiler. Adana’da yakında karpuz hasadı yapılacakken Kovid-19’un zirve yaptığı ve kontrol altına alınamadığı İran’dan karpuz ithal etmek hem halk sağlığına hem de Türk çiftçisine zarardır. Akıllara ziyan karar!” diye tepki gösterdi.

“BUGÜN İÇİN GEÇERLİ OLAN BİLGİLER!”

Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İran İslam Cumhuriyeti’nden karpuz ithal etmek için harekete geçtiğini ve 26 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne görüş sorduğunu anlattı. Sağlık Bakanlığı’nın bu ithalata onay verdiğini anlatan Aygun, “Alınan karar üzüntü vericidir” diye tepki gösterdi. Aygun, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın, “Bugün için geçerli olan bilgiler çerçevesinde taze bitkisel ürünlerin tüketimi ile coronovirüs bulaşı beklenmemektedir. Ürünün tüketim öncesi sanitasyon tedbirlerinin sağlanması halinde ithalatı uygundur” yanıtı verdiğine işaret etti.

HALK SAĞLIĞI RİSKİ

Aygun, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtında temkinli bir dil kullanılarak, “Bugün için geçerli olan bilgiler çerçevesinde” notu düşüldüğüne işaret ederek, “Esasında kendileri de tam emin değiller. Tüketim öncesi sanitasjyon yani gıdada hijyenin sağlanması koşulu konulmuştur. Sanitasyon, bir gıda ürününün üretiminden depolanması ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan geniş bir evreyi kapsar ve standartları yönetmelikle bellidir. İran gibi Kovid-19 virüsünün en üst seviyede olduğu bir ülkeden yapılacak ithalat sırasında virüsün taşınma riski yüksektir. Böyle bir karar alınması Türk halk sağlığı açısından uygun değildir” diye konuştu.

Adana’da karpuz hasadının yakında başlayacağına işaret eden Aygun, “Tarım Bakanlığı, koronovirüse karşı kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaparak Türk tarımını nasıl yükselteceğine kafa yormak yerine sürekli ithalata kafa yormaktadır. Pirinç, melas, ayçiçeği yağı derken sıra karpuza geldi. Bakanlık bu anlayışı ile hem üretimden çekilmeye başlayan Türk çiftçisini iyice tarımdan soğutmakta hem de Türk tarımını öldürmektedir. İran’dan karpuz ithal etmek Adana’daki üreticiyi ezmektir” diye tepki gösterdi.

Aygun, Irak ve İran’a giden tırların boş dönmesi gerekirken karpuzlarla döndüğü ve Adana’daki bazı tezgâhlarda satışa sunulduğu yönünde duyumlar da aldıklarını vurgulayarak, “Kapılardaki önemlerin daha sıkı alınıp, yasa dışı bu girişlere izin verilmemesi gerekir” uyarısını yaptı.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.