• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Veterinerlere Görev Zamanı

ABONE OL
10 Nisan 2020 13:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aygun, hayvandan insana bulaşan virüslerin mutasyon geçirdiği bir döneme girildiğine dikkat çekerek, “İnsan sağlığına bütüncül bakmak için veteriner hekimlerin bilgi birikimi ve deneyiminden mutlaka yararlanılmalıdır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz’ün Bilim Kurulu’ndaki varlığı önemlidir ama başka öğretim üyeleri de olmalıdır” dedi.

Aygun, dünyada etkinlik kazanan pek çok virüsün hayvandan insana geçerek ölümcül hastalıklar yaratmaya başladığına işaret etti. Ülkemizde görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kuduz, AIDS, MERS, SARS gibi hastalıklara vurgu yapan Aygun, “Dünyada 200’ün üzerindeki hastalığın hayvandan insana bulaştığı bilinmektedir.  Artık virüs bilimi, veteriner hekim olmadan ilerleme sağlayamaz. Bu gerçekler ışığında eğitim sistemimizi yeni döneme uyarlamalı. Veteriner Fakültelerinin ağırlığını arttırmalıyız” dedi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü George Gao, Almanya Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. LotherWieler ve ABD Pandemi Kurulu Başkanı Prof. Dr. GaryWhittaker’in  Veteriner Hekim olduğunu belirten CHP Vekili Aygun, “Tüm Veteriner Fakültelerinde viroloji ana bilim dalları bulunmaktadır” dedi.

MERS’in develerden insanlara bulaşması konusunda önemli çalışmalar yapan ve Bilim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr Mustafa Hasöksüz’ün yaptığı bilimsel çalışmaların önemine işaret eden Aygun, “Hayvan sürüsü sağlığından sokak hayvanlarına, şehirlerdeki zararlılardan gıda sağlığına kadar herşey insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda halk sağlığı çalışmalarına veteriner hekimler de mutlaka dahil edilmelidir” diye konuştu.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.