• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Candan Yüceer'in Anneler Günü Mesajı

ABONE OL
9 Mayıs 2020 22:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşamı var eden annelerin ve tüm kadınların, ayrımcılığa uğramadan, şiddetsiz ve eşit koşullarda bir yaşam sürdürmek en temel haklarıdır. Ancak Türkiye’de kadınlar, bu haklarından yoksun olarak bir Anneler Günü’nü daha karşıladı.

Kadınların, yaşam hakları dahil, tüm haklarını hedef almaktan çekinmeyen ülkemizdeki çağdışı zihniyetin unsurları, yaşamın her alanında kadınları prangalarla bağlama niyetinden vazgeçmiyor. Kadınlar toplum ve iş yaşamından uzaklaştırılıp, evlerine hapsedilmek istenirken bir yandan da her gün şiddete maruz bırakılmaya, ötekileştirilmeye, öldürülmeye devam ediliyor.

Sadece Nisan ayında, 20 kadın cinayeti işlenirken, 20 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Kadınlar bahaneler uydurularak öldürülürken, bir çoğunun ölüm nedeni araştırılmadan, “kaza” ve “intihar” denilerek gerçeklerin üstü örtülüyor. Anneler, çocuklarının gözleri önünde katlediliyor.

İstanbul Sözleşmesi ve mevcut kanunlar etkin bir şekilde uygulanmadığı için kadınlar yaşamlarına her gün tehdit altında devam ediyor, şiddete uğruyor, öldürülüyor. Kadınların maruz bırakıldıkları olumsuzluklara karşı kendilerini güvende hissedebilecekleri sığınma evlerinin sayısının yeterlizliği de mevcut sorunları büyütüyor. Bütün bunlara ek olarak, kadına şiddeti önlemek için imzaladığımız İstanbul Sözleşmesi’ne ve kadını korumak için yaptığımız 6284 sayılı yasaya karşı pervasız saldırıların artışını görmenin üzüntüsünü, utancını yaşıyoruz.

Bilinmeli ki, biz bu çağdışı zihniyete geçit vermeyeceğiz.

Kadınların insanca yaşam koşullarına sahip olmaları, eşit bir toplum düzeni için her alanda mücadelemize devam edeceğiz.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da bu ülkede annelere yaşatılan acılardır!

Çünkü Anneler Günü bir yanıyla da,

Hortumla dövülerek öldürülen Ceylan’ın annesinin gözyaşıdır!

Çorlu’daki tren katliamında hayatını kaybeden çocukların annelerinin adalet arayışıdır!

Diyarbakır’da çocuklarını bekleyen annelerin özlemidir!

789 haftadır kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri’nin duyulamayan feryadıdır!

Tüm bu duygu ve düşüncelerle,

İçinden geçtiğimiz salgın döneminde, uzakta olsak da, ellerinden öpemesek de, kucaklarının sıcaklığını hissedemesek de bütün annelerin kalplerinin çocukları için attığını biliyoruz. Salgın döneminde çocuklarından uzakta yaşamak zorunda kalan sağlık emekçisi anneler başta olmak üzere, tüm annelerin, yüreği annelik hisleriyle dolu tüm kadınların Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Yitirdiğimiz bütün annelere rahmet diliyorum.

Tüm kadınların Anneler Günü günü kutlu olsun!

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.