• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

GÜRER: BİNLERCE DEKAR ALAN KARANTİNADA

ABONE OL
6 Mayıs 2020 14:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakmedirli, karantina altındaki alanlarda alternatif ürün yetiştiriciliğinin teşvik edildiğini bildirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aralarında Niğde’nin de bulunduğu 25 ilde, patates siğili hastalığı nedeniyle tarlalarda patates ekiminin yasaklanmasıyla baş gösteren sorunu, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 

BİNLERCE DEKAR ALAN KARANTİNADA

Gürer, önergesinde patates siğili nedeniyle, 25 ilimizde belirli alanlarda patates ekiminin yasaklandığını belirterek, “ Binlerce dekar alan patates tarımına kapatılmış ve karantinaya alınmıştır. Karantina altına alınan bu arazilerin ıslahı ve alternatif ürün üretiminin teşvik edilmesi için yemeklik dane baklagil üretiminin Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile sözleşmeli ve satış serbesti bir şekilde desteklenerek bu alanlarda ekilmesi; ekonomiye katkı sağlayacağı gibi tarımsal işsizliği de azaltacaktır. Bu yönde yapılması planlanan bir çalışma var mıdır?” şeklinde soru yöneltti. 

ARAZİ TOPLULAŞTIRMADA YAŞANAN SORUNLAR…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayrıca, Niğde’de uygulanan arazi toplulaştırması nedeniyle bazı tarlaların karantina bölgesinde olmamasına rağmen patates tarımına yasaklı veya karantina bölgesine dönüştürüldüğüne de dikkat çekerek, “Karantina kapsamındaki tarlalar ise yasaksız hale gelmiştir. Karantina altındaki tarım arazilerinin incelenmesi ve gerekli analizlerin yapılarak yeniden düzenlenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?” şeklindeki sorusuna yanıt istedi.

12 İLDE NAD PROJESİ UYGULANIYOR

Gürer’in önergesini yanıtlayan  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nadasalanları ile tarımsal ekonomiye kazandırılması mümkün olan alanların belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Bu çalışmalar doğrultusunda Nadas Alanlarının Değerlendirilmesi Projesi (NAD) hayata geçirilmiş (hububat-baklagil münavebe uygulaması ile) ve 9 ilimizde 42 bin dekar alan ile başlayan projemiz 2 sene sonunda 12 ilde 162 bin dekar alanda uygulanır hale gelmiştir” dedi. 

SÖZLEŞMELİ TARIMDA NOHUT TEŞVİKİ 

NAD Projesi ile birlikte baklagil tohumlarının yüzde 50 hibe olarak çiftçiye verildiğini ifade eden Bakan Pakmedirli, “Tarım Kredi Kooperatifleri ile yapılan protokol gereği sözleşmeli üretim yapılması sağlanmıştır. Bu kapsamda Niğde İlimizde de 2020 yılı üretim sezonunda nohut üretimi yapılması planlanmaktadır” diye konuştu. 

KARANTİNALI ALANLARDA ALTERNATİF ÜRÜN 

Patates siğili hastalığının görüldüğü ve karantina alanı olarak belirlenen alanlarda alternatif ürünlerin yetiştiriciliğinin yapılmasını teminen 2019 yılında Niğde ve Nevşehir İllerinde pilot proje olarak kuru fasulye yetiştiriciliği projesine destek sağlandığını açıklayan Bakan Pakkedirli, “Bahse konu alanlarda alternatif ürünlerin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Üreticilerin patates siğili etmeni açısından ekonomik kayıplarını telafi amacıyla, bu zararlı organizmanın konukçusu olmayan bitkilerin yetiştirilmesi durumunda üç yılda bir ‘Patates Siğili ile Mücadele Telafi Edici Ödemesi’ yapılmaktadır” açıklamasında bulundu. 

ALTERNATİF ÜRÜN TEŞVİKİ YETERLİ DEĞİL

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 25 ilde uygulanan patates siğili karantinasının, üreticinin elini kolunu bağladığını belirterek, “Patates; dünya genelinde pirinç, buğday ve mısır  ile birlikteen çok tüketilen önemli bir gıda kaynağıdır. Bitkisel ürün olarak içerdiği besin kaynağı ile zengindir. Korona virüs  salgını ile dünya genelinde gıda için alternatif  arayışlar da artmıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok farklı bölgelerde patates yetişmektedir. Farklı nedenlerle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını bakanlık açıklamıştı.   Bu alanlarda 20 yıla kadar ulaşan sürelerde  patates  ekimi yapılamıyor.  Bu alanlar boş bırakılmadan alternatif ürün ekimi yapılarak arazilerin değer bulması sağlanmalıdır. Karantinalı alanlarda uygulanan alternatif ürün teşviki de yeterli olmuyor. Bu nedenle üreticileri ciddi manada sıkıntıya sokan bu sorunun çözümü için alternatif ürün teşvikinin daha kapsamlı hale getirilmesi zaruri hal almıştır” dedi.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.