• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  • ERGENE GAZETESİ
  • Yüceer: “Çiftçilere Devlet Destekleri Acilen Ödenmeli”

Yüceer: “Çiftçilere Devlet Destekleri Acilen Ödenmeli”

ABONE OL
15 Mayıs 2020 12:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında ülkeler tarımsal üretimlerini desteklemeye yönelirken Türkiye’de çiftçiler unutuldu. CHP’li Yüceer, Dünya Çiftçiler Günü mesajında, üreticilerin sorunlarını dile getirdi. Yüceer, “Gönül isterdi ki,  bugün tarımda çiftçimizin emeğini ve toprağımızın bereketini konuşalım. Ancak tarımsal ürünlerde dışa bağımlılık artarken, kendi çiftçimize gereken değer verilmiyor. Sorumsuz politikalar çiftçilerimizi üretim yapmaktan vazgeçecek noktaya getirildi” dedi.

Çiftçilerin borçları katlandı

Çiftçilerin borçlarının son 18 yılda katlandığını ve artık üretimden vazgeçme noktasına geldiğini vurgulayan Yüceer, “Çiftçilerin borçları AKP iktidara geldiğinde 4 milyar TL iken 18 yılda tam 40 katına çıkarak 160 milyara ulaştı. Türkiye’de 3,5 milyon hektar arazide artık ekim yapılmıyor. En düşük emekli maaşını çiftçiler alıyor. Kayıtlı çiftçi sayımız her yıl düşerken, tarımsal istihdamın 7.5 milyondan 5 milyona gerilemesi de bizlere üreticinin durumunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

Ayçiçeği üreticisi zorda

 

Yüceer, “Çiftçilerin sorunlarının en görünür olduğu alanlardan birisi de ayçiçeği üretiminde. Dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı konumundayız. Çünkü ihtiyacımızın sadece yarısını üretebiliyoruz. Bu alanda en büyük üretim Tekirdağ’da yapılıyor. Türkiye için stratejik konumda olan ayçiçeği için çiftçilerle görüştüğümüzde, zor koşullarda üretime tutunduklarını anlattılar. Salgın koşullarında ekim yapmak zorunda kalan çiftçilerimiz, 2019 yılından kalan devlet desteğini bile alamadıklarını söyledi. İçinde bulunduğumuz zor dönemde, üretimin değerinin bu kadar arttığı koşullarda, çiftçilerimizin yalnız bırakılması kabul edilemez” dedi.

 

 

‘Destekler acilen ödenmeli’

 

Yüceer, üretim giderlerini yaratan mazot, elektrik, gübre ve tohum maliyetinin son 2 yılda yüzde 100’e yakın arttığını belirterek, “Çiftçilerimiz yüksek maliyet-düşük kâr kıskacında bırakılırken, yasal haklarını da devletten alamadıkları için üvey evlat gibi görülüyorlar. Tarım Yasası’na göre tarımsal destek ödemeleri Gayri Safi Milli Hasıla’nın en az yüzde 1’i kadar olması gerekiyor. Bu yasa, 2006 yılında AKP tarafından çıkarıldı. Ancak kendi çıkartıkları kanuna bile hiç uymadılar. Destekler yüzde 0,5 civarında uygulanırken, AKP’nin sorumsuz politikaları yüzünden çiftçiye ödenmeyen destekler 180 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

 

Yüceer, “Dövizdeki dalgalanmalar, salgın koşularının zorlukları da eklenince üretmek isteyen çiftçinin eli kolu bağlanmış durumda. Tarım ve Orman Bakanlığı raporlarında üretim maliyetini düşürmek için tedbir alınması, üretimin desteklenmesi gerektiği anlatılırken, çiftçilere 2019 destekleri bile halen ödenmemiş durumda. Bu kabul edilemez. Devlet kendi hazırladığı rapora rağmen bu sorunlara çözüm bulmuyorsa bunun adı sorumsuzluktur. Çiftçilerin üretebilmesi, toprağın işlenebilmesi için acilen çiftçilerin desteklerinin ödenmesi gerekiyor. Çünkü çiftçiler lütuf değil yasal hakkları olan devlet desteğini istiyor. Destekler acilen ödenmeli” ifadelerini kullandı.

 

‘Bereketli mahsuller diliyorum’

 

Yüceer mesajında, “Alın terini can suyuna dönüştüren, her lokmamızda emekleri olan, gece gündüz demeden üreten çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bereketli mahsuller diliyorum” dedi.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.