• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Rekor Yağışlar Hizmette Aksaklıklara Sebep Oldu

ABONE OL
26 Haziran 2020 11:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgileri değerlendiren Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Veysel Tunçcan, Çorlu’nun yıllık yağış ortalamasının 550 mm olduğunu belirterek; “Ülkemizde birçok noktada meydana gelen yoğun yağışlar Çorlu’muzda da gerçekleşti. Çorlu’muzun yıllık yağış ortalaması yaklaşık 550 mm’dir. Ancak sadece 55 günlük süreçte metrekareye 230 kg yağış düşmüş olup bu da yıllık toplam yağışın yarısından fazladır.

Çorlu’nun Mayıs ayı yağış ortalaması metrekareye 45 kg iken 2020 Mayıs ayında 112 kg yağış alarak yaklaşık 3 katı daha fazla oranda gerçekleşmiş durumda. Yine Haziran ayı yağış ortalamamız 40 kg iken 2020’de 25 Haziran tarihine kadar 105 kg yağış düşmüştür. Haziran ayında da yine yaklaşık 3 katı daha fazla yağış almış olan şehrimizde bu yağışlar tüm güne dağılmış yağışlar da değildir.

Gün içinde yaklaşık 1-2’lik sürelerde yoğun sağanaklar şeklinde görülen bu şiddetli yağışların olumsuz sonuçları hem tarımsal hem de şehircilik anlamında olumsuzluklar yaratmıştır. Ülkemizin birçok noktasında afete dönüşen yoğun yağışlar ile birlikte Çorlu’muzda Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirmeyi planladığımız asfalt ve yol çalışması gibi birçok faaliyetimizin aksamasına neden oldu. Öyle ki Jet Çözüm Ekibimizin vatandaşlarımızdan gelen taleplere yönelik çözüm süreçleri de yoğun yağışlar nedeniyle zaman zaman ertelendi. Yoğun yağış ile birlikte şehrimizin muhtelif noktalarında yollarda bozulmaların meydana geldiğini de tespit ettik.” diye konuştu.

Öte yandan Çorlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Başkan Tunçcan, en kısa sürede yağışların sona ermesini fırsat bilerek kaybedilen zamanın telafi edileceğini ve çalışmaların hızlıca tamamlanacağını söyledi.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.