• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

‘HAMASETİN FATURASI HALKA KESİLİYOR’

ABONE OL
20 Şubat 2024 21:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019’da temelini attığı Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi için dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun taahhütte bulunduğu 2023 tarihi tutmadı. Proje halen tamamlanamadı. Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise projenin 2028’de tamamlanacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 5 yıllık sapmaya “İktidarın öngörüsüzlükleri nedeniyle hızlı tren, tam bir yılan hikayesine döndü. Halkın vergileriyle yapılan yatırımlar için hayal satıyorlar. İktidarın hamasetinin faturası, halka kesiliyor” dedi.

İktidarın, Türkiye’yi hızlı tren ile Avrupa’ya bağlayacağı vaadiyle başladığı Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesinin temeli, Eylül 2019’da atıldı. Avrupa Birliği (AB) finansmanı da kullanılan projeyi Nisan 2020’de yerinde ziyaret eden dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “kısa sürede projede ilerleme sağladıklarını ve hattın 2023’te hizmete gireceğini” iddia etti. 2023’ün bitmesine karşın hızlı tren halen faaliyete geçmedi. 17 Ocak 2024’te incelemelerle bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, projenin 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kısmının 2025’te, tamamının ise 2028’te faaliyete geçmiş olacağını öne sürdü. Cumhurbaşkanlığı’nın yayınladığı yatırım programı ise bakanları yalanladı. 2023 Yılı Yatırım Programı’nda, projenin 2025 itibarıyla tamamlanacağı belirtiliyordu. Ancak 15 Ocak’ta yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programı’nda projenin, tüm kısımlarıyla birlikte 2027’de tamamlanacağı öngörüldü. Başka bir ifadeyle ne bakanların ne de yatırım programlarının öngördüğü tarihler birbirini tuttu. İki bakan arasındaki tarih sapması ise 5 yılı buldu.

Tutar da katlanıyor

Projenin maliyeti ise yıl geçtikçe katlanıyor. 2019’a ilişkin yatırım programında projenin toplam maliyeti 7.4 milyar lira olarak öngörüldü. Ancak bu tutar 2020’de 8 milyar liraya, 2023’te ise 17.9 milyar liraya yükseldi. 2024 itibarıyla projenin toplam tutarı, 2023’e göre yüzde 100 atarak, 35.9 milyar liraya çıktı.

‘Fatura halka kesiliyor’

Yurttaşların yıllardır hızlı tren hattının açılmasını beklediğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, şunları kaydetti:

“Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak hızlı tren projesi, Edirne’nin yakından takip ettiği önemli bir proje. Ancak iktidarın öngörüsüzlükleri nedeniyle hızlı tren, tam bir yılan hikayesine döndü. Her gelen bakan, projeyle ilgili farklı bir tarih taahhüdünde bulunuyor. Ne tesadüftür ki bu tarihlerin olduğu yıllar, aynı zamanda genel seçimlerin olduğu yıllar. Yani iktidar, halkın vergileriyle yapılan yatırımlar için hayal satıyor. Bununla da yetinmiyor, bunu seçim yatırımına dönüştürüyor. Halkımız, hızlı trene kavuşmak için iktidarın seçim vaadinde bulunmasına muhtaç bırakılmak isteniyor. Bu; yurttaşların, bizlerin aklıyla alay etmektir. Beceriksizlik, iktidar için arşa çıkmış durumda. İktidarın hamasetinin faturası, halka kesiliyor. Projeyle ilgili her bir gelişmenin takipçisiyiz. Halkımızın mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz.”

‘Ne zaman tamamlanacak?’

            Yazgan, konuyu Meclis’e de taşıdı ve Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Yazgan, şu soruları yöneltti:

“2023 yılında faaliyete geçmesi beklenen Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin ne zaman tamamlanması öngörülmektedir? Projenin bitiş yılı olarak farklı tarihlerin açıklanmasının ve 5 yıllık gecikmenin gerekçesi nedir? Projenin tamamlanmamasında sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma açılmış mıdır? Soruşturma açıldıysa sonucu ne olmuştur? Projenin maliyetinin her geçen yıl artmasının gerekçesi nedir? Projedeki 5 yıllık gecikmenin maliyeti ne olmuştur?”

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

İLAN

This will close in 20 seconds