• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
“HÜKÜMETE YAKIN SİYASETÇİLER BASKI YAPTI MI?”

“HÜKÜMETE YAKIN SİYASETÇİLER BASKI YAPTI MI?”

ABONE OL
29 Mayıs 2024 21:34
“HÜKÜMETE YAKIN SİYASETÇİLER BASKI YAPTI MI?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Öztrak, Tarım Bakanı’na, “İthal edilen mısırların laboratuvar sonuçları belgelenmeden ve parametreleri değiştirilerek ülkeye sokulmasında, hükümete yakın bazı önde gelen siyasetçiler, bürokratlara baskı yapmış mıdır? Kurum içi denetimde, siyasilerin bürokratlara, laboratuvar tahlillerinin değiştirilmesi yönünde baskı yaptığına ilişkin bir bilgiye ulaşılmış mıdır?” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde şunları ifade etti:

GDO’LU MISIR İTHALİNE SADECE YEM İÇİN VE KONTROLLÜ İZİN VERİLİYOR

Ülkemizde Genetiği Değiştirilmiş Organizmaları (GDO) içeren ürünler hakkında işlemler 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu ile Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik kapsamında gerçekleştirilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre bugüne kadar gıda amaçlı olarak onay verilmiş bir gen bulunmadığından “gıda amaçlı” hiçbir GDO’lu ürüne izin verilmezken, Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi tarafından hazırlanan raporlar çerçevesinde, sınırlı sayıdaki soya fasulyesi çeşitleri ile mısır çeşitlerine “yem amaçlı” olarak izin verilmiştir. Bu yemlerin ithalat aşamasında kontrolleri sağlanmakta, kontrol sonucunda uygun bulunmayan GDO’lu yemlerin yurda girişine izin verilmemektedir.

ANALİZLERE MÜDAHALE EDİLDİ İDDİASI

Ülkemizde mevzuat bu şekildeyken,  geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde faaliyet gösteren bir firmanın yurt dışından ithal ettiği mısırların Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında yapılan analizlerine müdahale edildiğiyle ilgili haberler kamuoyuna yansımıştır. Buna göre ithal edilen tonlarca mısır içinden alınan numunelere, Tarım İl Müdürlüğünde yapılan testlerin sonuçlarının değiştirildiği, ithal edilen mısırların bir kısmına analiz sonuçları gelmeden temiz belgesi verildiği, bunun sonucunda GDO’lu mısırların GDO’suz gibi gösterildiği iddia edilmektedir. Bununla birlikte, kurum içinden yapılan ihbar sonucunda, olayla ilgili savcılık soruşturması başlatıldığı, kurumda yapılan ilk denetimde numune analiz sonuçlarıyla ilgili bazı parametrelerin değiştirildiğinin tespit edildiği ifade edilmektedir.

HÜKÜMETE YAKIN SİYASİLER, BÜROKRATLARA BASKI YAPTI MI?

CHP’li Öztrak, Tarım Bakanı’na şu soruları sordu:

Bakanlık bünyesinde bu iddialarla ilgili olarak başlatılan kurum içi denetim hangi aşamadadır? Bahsi geçen usulsüz işlemlerle ülkeye kaç ton mısır sokulmuştur? Bu suretle ülkeye sokulan mısırların kimlere satıldığı ve nerelerde kullanıldığına yönelik bir araştırma başlatılmış mıdır? Halk sağlığını korumak açısından, söz konusu denetlenmemiş mısırlarla üretilen malların tespiti ve toplatılması için hangi çalışmalar yapılmaktadır? İthal edilen mısırların laboratuvar sonuçları belgelenmeden ve parametreleri değiştirilerek ülkeye sokulmasında, hükümete yakın bazı önde gelen siyasetçiler, bürokratlara baskı yapmış mıdır? Kurum içi denetimde, siyasilerin bürokratlara, laboratuvar tahlillerinin değiştirilmesi yönünde baskı yaptığına ilişkin bir bilgiye ulaşılmış mıdır?

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.