• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
“ÜRETİCİMİZ BU ZULME SESSİZ KALMAYACAKTIR!”

“ÜRETİCİMİZ BU ZULME SESSİZ KALMAYACAKTIR!”

ABONE OL
7 Haziran 2024 23:50
“ÜRETİCİMİZ BU ZULME SESSİZ KALMAYACAKTIR!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu’nun “Hububat Alım Fiyatları” Hakkında Basın Açıklaması.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2024 hububat alım fiyatlarını ve fark ödemesi desteklerini açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 9 bin 250 lira, makarnalık buğday ton başına 10 bin lira. Arpa alım fiyatı ise ton başına 7 bin 250 lira olarak açıklandı.

Bir yetkilinin açıklama cesaretini bile gösteremediği, internet sitesinden açıklanmak zorunda kalınan hububat alım fiyatları asla KABUL EDİLEMEZ.

En kısa sürede alım fiyatları yeniden değerlendirilmelidir. Aksi takdirde çiftçinin kara gün dostu ofis, TMO çiftçinin ölüm fermanını imzalamış olacaktır.

2023 buğday fiyatı 8.250 TL, 2024 fiyatı 9.250 TL alım fiyatındaki artış sadece %12 lerde kalmıştır.

TÜİK’e göre; yıllık enflasyon %75, girdi fiyatlarındaki artış %50-80 arasında değişirken ve Ziraat Odaları Birliği 1 kilo buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş açıklamışken bu alım fiyatları adeta üreticiyle dalga geçmektir.

Fiyatın düşük olması, hem de ödemenin geç olması TMO’nun buğday “ALMAMA” politikasının ne yazıktır ki bir parçasıdır.

Kamuoyunun karşısına çıkarak, çiftçinin, üreticinin gözlerine bakarak açıklama cesareti dahi gösteremeyenler, Tarım ve Orman Bakanı açıklanan fiyatlarla alın terini toprağa akıtan üreticiyi yok etmek istediğini açıkça göstermiştir.

Sayın Bakan, ben üreticiden değil sanayiciden yanayım, üreticiye sen artık toprağını ekme, biz yurtdışındaki üreticinin, sanayicinin yanındayız demektedir.

Bu gayri milli anlayışı, bu politikaları üreticimiz elinin tersiyle itmektedir, yok saymaktadır.

Trakya’dan, Kırklareli’nden, ülkemizin dört bir köşesinden terini toprağına akıtan, zor şartlarda üretmekten vazgeçmeyen, toprağına aşık, ülkesine, milletine yürekten bağlı vefakâr üreticilerle birlikte Sayın Bakana fiyatların yeniden belirlenmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Saygılarımla.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.