• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Aleviler Ülkemizin Aydınlık Yüzüdür

ABONE OL
2 Aralık 2019 12:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Yüksel; İzmir’in Gaziemir İlçesine bağlı Yeşil Mahallesinde oturan Alevi bir ailemizin evinin duvarına yazılan o çirkin yazıyı ve bu yazıyı yazan kişileri şiddetle kınıyor, Ülkemizde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aydın izinden yürüyen yurttaşlarımızdan olan Alevi halklımızın yanında olduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum.

Bağımsız bir devlet olan Türkiye Cumhuriyetimiz Türküyle, Kürdüyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle dünyanın en büyük mozaiğini oluşturmaktadır. Dil, din, ırk, mezhep ayırımı yapmadan kardeşçe ve barışçıl bir toplumda yaşayarak birbirimize sonuna kadar sahip çıkmalıyız. Trakya’mızın parlayan yıldızı Ergenemizde ekmeğimizi, soframızı birlikte paylaştığımız, mutlu ve acılı günlerinde yanlarında olduğumuz Alevi vatandaşlarımız ile huzur için yaşamaktayız. İbadetlerini özgürce yapan bu güzel vatandaşlarımıza her zaman kucak açtık açmaya da devam ediyoruz, Ergene’de hiçbir zaman ayrıştırmadık ve ötekileştirmedik tam tersi herkese kucak açtık. Yaşadığımız bu güzel topraklarda bizi birbirimize düşman etmeye çalışıyorlar, din sömürüsü ve din ticareti yaparak ayrımcılık yapmaya kalkıyorlar, fakat bize karşı oynanan bu oyunlar bizi birbirimize daha da çok bağlıyor, daha çok bizi birbirimize kenetliyor.

Bu ülke hepimizin, İzmir’de ki Alevi ailemize yapılanlara sessiz kalmayacağız, bunu yapanlar her kimse adaletin önünde hesap verecek.

Şu unutulmamalıdır ki, Aleviler Türkiye’de din ticaretinin ve din sömürüsünün amansız karşıtı laikliğin bekçisidir. Onlar her türlü tutuculuğa ve yobazlığa bugüne kadar bulaşmamıştır. Bu gibi anlayışlara temelden karşı dururlar. Aleviler ülkemizde laikliğin, uygarlığın, gerçek demokrasinin ve Atatürkçülüğün simgesidir. Yobazlık, gericilik ve cemaatçilik onlara göre iş değildir. Ülkemizde sırf gündemi değiştirmek için yapılan bu hareketi kınıyor, bu tür provokatör davranışlara karşı dik durmalıyız.

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.