• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARMA YASAKLANSIN

ABONE OL
2 Nisan 2020 00:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgın boyunca AB ülkelerindeki gibi işten çıkarma ve ücretsiz izne çıkarmanın yasaklanmasını isteyen Aygun, kısa çalışma ödeneği koşullarının esnetilmesini ve İşsizlik Fonu’nun en geniş şekilde uygulanmasını talep etti.

Aygun, TBMM’de geçen hafta kısa çalışma ödeneği üzerinde AKP tarafından yapılan düzenlemenin yeterli olmadığını vurgulayarak “Kısa çalışma ödeneği almak için son üç yıl içinde prim ödeme gün sayısı 600’den 450 güne indirilmiştir. Ama bu düzenleme beklentileri karşılamamıştır. Ayrıca iş müfettişleri, kısa çalışma ödeneği taleplerini 60 gün içinde inceleyecekler. Peki, işçi bu 60 günde ne yiyip, içecek?” diye sordu. Aygun, “Vatandaş hem Kovid-19 virüsü hem de işsizlik virüsü ile aynı anda savaşamaz!” dedi.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDAKİ İŞSİZLİK

Aygun, Kovid-19 salgınının yarattığı işsizlik dalgasına ve geçim derdine düşen vatandaşların hayatta kalma savaşına işaret etti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten çıkarılan işçilerin isyanına dikkat çeken Aygun, “300 taşeron temizlik işçisi işten çıkarıldı. Bu vatandaşların durumu ne olacak? Tazminat bile alamayan bu vatandaşa devlet elini uzatmayacak mı? Devlet şimdi değil de ne zaman vatandaşının yanında yer alacak, şefkatli elini hissettirecek?” diye sordu.

Bu çerçevede oluşan olağanüstü durumun dikkate alınarak İşsizlik Kanunu’na istisnai hükümler konulabileceğini söyledi. İşsizlik Sigortası Fonu’nda Şubat 2020 tarihi itibarıyla 131 milyar 596 milyon 810 TL bulunduğunu anlatan Aygun, “İşvereni destekleme fonuna dönüşen bu fondan işsizlere sadece 10 milyar TL ödeme yapılırken, işverene destek ve teşvik adı altında 26 milyar TL’ye ulaşan ödeme yapılmıştır” tespitlerini paylaştı.

İŞ KANUNU’NA KOVİD AYARI

Aygun,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde  “Salgın döneminde İşsizlik Sigortası Fonu’nu kuruluş amacına uygun olarak kullanacak mısınız?” diye sordu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE KOVİD AYARI

İş Kur verilerine göre 2020’nin şubat ayında resmi işsiz sayısının 3 milyon 953 binken, İşsizlik Fonu’ndan yararlanan işçi sayısının 592 binde kaldığına işaret eden CHP Milletvekili Aygun, İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını ve Kovid-19 salgını boyunca “ücretsiz izin ve işten çıkarmanın” yasaklanmasını önerdi.

Aygun, AKP’nin geçen hafta TBMM’de İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yaptığı değişiklik ile “kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olma” koşulu getirdiğine işaret etti.

Sendikaların bunu da yetersiz bulduğunu kaydeden Aygun, “İşveren, işçisinin kısa çalışma talebini kabul edecek. Sona konu iş müfettişine gidecek. İş müfettişleri, kısa çalışma ödeneği taleplerini inceleyip uygun bulursa bu ödenek devreye sokuluyor. 60 günlük inceleme süresi veriliyor. İşçi bu sürede ne yapacak? 60 günde ne yiyip içecek?” diye sordu. Aygun sendikaların tüm işçilerin süre koşulu aranmadan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması talebine dikkat çekti.

CHP Tekirdağ Vekili Aygun, Kovid-19’lu ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden soru önergesine yanıt verilen tarihe kadar kaç kişinin işten çıkarıldığını sorarak, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

-2019 yılında kısa çalışma ödeneğinden kaç kişi yararlanmıştır?

– Koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü Mart ayından sonra kaç kişi kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunmuştur?

-Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının kayda geçtiği Mart ayından itibaren işveren tarafından ücretsiz olarak izine çıkartılan işçi sayısı kaçtır?

-Koronavirüs salgını nedeniyle birçok AB ülkesinde uygulandığı gibi “salgın döneminde işten çıkarılmayı ve ücretsiz izne göndermeyi” yasaklayacak adımlar atacak mısınız?

-İşsizlik Sigortası Fonu’nu, kuruluş amacına uygun olacak şekilde bu süreçte en geniş şekilde kullanacak mısınız?

KAYNAK: Hasan GİRGİN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.